Březen 2021 / Jana Prochásková

Osm jedlých dárků pro malé i velké diabetiky

K Vánocům, narozeninám i jako pozornost kamarádům do školy nebo ke známému na párty.

Diagnóza diabetes vzbuzuje v okolí mnoho otázek. S blížícími se výročími nebo speciálními událostmi třeba i tu, jestli může spolužák s diabetem bonbony. Co přinést na oslavu strýčkových šedesátin? A smí kolegyně z práce jenom dia čokoládu?

Máme dobré zprávy! Chcete-li malému či velkému diabetikovi nadělit jedlý dárek, nemusíte se omezovat na doplňky stravy z lékárny nebo dia sortiment v supermarketu. Inspirujte se některým z našich tipů a můžete si být jisti, že obdarovanému nijak neuškodíte.

1. Ořechy a ořechová másla

Můžete vybrat prakticky jakýkoli druh, vždy však sáhněte po nesolených, nepražených a bez různých polev nebo posypů. I zdánlivě zdravé ořechy v jogurtu mají s opravdovým jogurtem jen málo společného, naopak jsou plné cukru, nekvalitních tuků a konzervantů.

Když k oříškům přidáte láhev suchého bílého vína, klidně můžete vyrazit na jakoukoli párty, kterou váš známý diabetik pořádá.

2. Sušené a lyofilizované ovoce

V sezoně potěšíte nejen diabetika košíkem čerstvých jahod, borůvek nebo třeba rybízu. Ovoce sice obsahuje cukr, proto volte spíše méně sladké druhy, ale je také plné zdraví prospěšné vlákniny a dalších látek.

I mimo sezonu seženete ovoce sušené, často i v hezkém dárkovém balení. Vždy jen mrkněte do složení, zda v něm není také cukr. Například sušený ananas či brusinky bez cukru se prakticky nedají sehnat. Kromě klasicky sušeného ovoce existuje i lyofilizované, tedy sušené mrazem. Chutná v podstatě stejně jako čerstvé, je téměř vždy bez cukru a metoda umožňuje sušit i méně obvyklé druhy. Například lyofilizované maliny či jahody jsou opravdu delikátní!

3. Čaj a káva

Univerzální dárek, se kterým nesáhnete vedle. Extra zdravou volbou je zelený čaj nebo bylinkový čaj v bio kvalitě. V lékárně seženete i speciální směsi bylin vhodné pro diabetiky. Při výběru v běžném sortimentu pouze hlídejte složení, aby směs neobsahovala například sušené mléko či sladidla.

4. Fermentovaná zelenina neboli pickles

Kvašená zelenina tu byla vždy, poslední roky se jí ale znovu dostává zasloužené pozornosti. Můžete ji koupit nebo sami vyrobit a ve skleničce kromě delikatesy nadělíte i pořádnou porci zdraví. Proces kvašení se postará o nálož přírodních probiotik i vitaminů skupiny B, K2, C a A. Pickles tak podporují trávení, imunitu a také snižují chuť na sladké.

Milovníkům výrazných chutí a pálivého doporučujeme korejskou specialitu kimči z pekingského zelí, jarní cibulky a bílé ředkve s pikantní pastou. Jednoduché kvašené zelí nebo třeba červená řepa potěší i vybíravější strávníky.


Domácí kimči je chutný a zdravý dárek. A nezapomeňte udělat i várku pro sebe, doma se po něm určitě zapráší. Foto: jcomp

5. Čokoláda

Prodává se sice speciální dia čokoláda, ale chybu neuděláte s jakoukoli kvalitní čokoládou s alespoň 70% obsahem kakaa. Obsahuje totiž polyfenoly, látky udržující správnou hladinu cholesterolu. Podle britské studie by diabetici druhého typu měli čokoládu s vysokým procentem kakaa zařadit do svého jídelníčku.

6. Domácí koláč, dort nebo sušenky

Diabetika určitě potěšíte vlastnoručně připraveným „sladkým“ pečivem bez cukru a ideálně i bílé mouky. Internet je sice plný receptů a v knihkupectví najdete výběr tematických kuchařek, přesto doporučujeme upéct sladkost nejprve nanečisto. Neobvyklé ingredience jako špaldová mouka či stévie mají specifické chutě, může tedy chvíli trvat je vyladit.

7. Jednotlivě balené bonbony a čokoládky

A myslíme tím ty opravdu sladké! Každý diabetik u sebe nosí takzvaný rychlý cukr, aby mohl kompenzovat hypoglykémii. Velké balení jednotlivě balených malých čokoládek nebo bonbonů diabetikovi poslouží právě pro tyto případy, ale i ve chvíli, kdy ho doma honí mlsná. Ne každý se totiž dokáže ovládnout a z velké tabulky čokolády si uloupnout jen jeden čtvereček.

8. Maso (nebo sušené maso)

Tento dárek vyžaduje trochu organizace a hodí se pouze pro někoho, zato s ním zaručeně překvapíte. Pokud víte, že obdarovaný miluje steaky a rád si je i připravuje, můžete mu nadělit kvalitní steakové maso. Cena stařeného hovězího, pravé svíčkové i bio masa se snadno přehoupne přes tisíc korun za kilogram. Je proto dobré zamýšlený dar probrat s rodinou obdarovaného. Vyhnete se tak nepříjemnému překvapení v případě, že se třeba dal na vegetariánství nebo má plný mrazák. Jednodušší, levnější a trvanlivější variantou tohoto dárku je balení sušeného masa, které seženete v mnoha příchutích dokonce i v trafikách.

Opouštíte stránky FreeStyleLibre.cz, opravdu si je přejete opustit?